MĒRIJAS CEĻOJUMS. LV100 dokumentālā filma

35 gadus vecā Mērija Grīnberga bija vienīgā brīvprātīgā muzeja darbiniece, kas 1944.gadā devās līdzi vilcienam ar Latvijas mākslas vērtībām. Vācu okupācijas spēki tos centās izvest, padomju okupācijas spēki atveda atpakaļ. Mērija savu pienākumu izpildīja līdz galam un atgriezās padomju Rīgā. Pateicība par Mērijas ceļojumu bija viņas atlaišana no darba muzejā un nerimstošās aizdomas. Sieviete no augstākajām aprindām kļuva par rūpnīcas strādnieci, sadzīvi dalot ar svešiniekiem komunālajā dzīvoklī. Kāpēc jauna, izglītota sieviete no inteliģentas dzimtas ar tuviem radiem ārzemēs atgriezās PSRS?

Mērija dzīvoja dramatiskā laikā, kas izmainīja un salauza daudzu cilvēku likteņus. Taču reizē tas bija laiks, kas pierādīja – nesavtība un pašaizliedzība nav atrodama tikai grāmatās. Mērijai bija ideāli, kam viņa ticēja visa mūža garumā – samierināšanās un sava ceļa iešana bija to skaitā. Tikai pateicoties šādiem cilvēkiem, ir saglabājusies latviešu kultūra un tautas vitālais gars.

Scenāristes un režisores Kristīnes Želves dokumentālā spēlfilma “Mērijas ceļojums” balstās uz Mērijas Grīnbergas vecākās autentiskajām dienasgrāmatām, kas glabājas Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā. Tajās caur savas dzimtas likteni viņa izstāstījusi visas Latvijas stāstu - centieni izpostīt Latvijas valsti notika caur mūsu inteliģences, kultūras, mākslas, vēsturiskās atmiņas un tautas mantojuma iznīcināšanu.

Mērijas ceļojums cauri kara izpostītajai Eiropai ir uzzināms tikai pastarpināti – Mērija pati par to nerunāja, māte zināja tikai detaļas. Filmas veidotāji ir atraduši veidu, kā šo stāstu darīt zināmu un parādīt pirmo reizi. To var uztvert kā stāstu par sievieti, kas latviešu kultūras un vēstures saglabāšanas vārdā upurē savu dzīvi un labklājību, bet var skatīt kā vienkāršu, sirdsapziņas diktētu rīcību. Simtgades kontekstā ir vērts atcerēties, ka neviens gads un iekārta nav simtprocentīgi laba vai ļauna – tādu to padara tikai konkrēta rīcība.

Filma ir par rīcību un par iemesliem, kas tādu veidoja – ģimene, audzināšana, sabiedrība, politiskās izmaiņas pasaulē, personiskie uzskati un cilvēka dvēsele, kam ir sava, ar politiku nesaistīta patiesība. ‘’Mērijas ceļojums’’ ir personiska uzruna katram cilvēkam, kas domā, jūt un rīkojas, filma, kas atgādina dzīves pamata vērtības.

Filma tapusi programmas ‘’Latvijas filmas Latvijas simtgadei’’ ietvaros, uzņemta Latvijā un Čehijā, tajā sapludinātas dokumentālās un inscenētās epizodes, bagātīgi izmantoti mūsu un ārvalstu arhīvu materiāli. Pirmizrāde 2018. gada 2. maijā.

Pirms seansa tikšanās ar filmas radošo komandu.

04. Mai 201818:00, piektdiena
Biļetes cena
3.50 €
Paredzamais ilgums2 h
Norises vietaMazā zāle
OrganizētājsAustrumlatvijas koncertzāle, SIA
Pieslēdzies vai Reģistrējies, lai nopirktu biļetes GORS biļešu sistēmā!
Bērni līdz 7 gadu vecumam pasākumā var netikt ielaisti.