SKRODERDIENAS SILMAČOS. 115. gadadienas izrāde

Ar īpašu iestudējumu šogad tiks svinēta Blaumaņa lugas “Skroderdienas Silmačos” pirmizrādes 115 gadu jubileju.

„Skroderdienas Silmačos” – Rūdolfa Blaumaņa populārākajai lugai šogad tiek atzīmēta pirmizrādes jubileja. Kopš pirmo reizi tā tika iestudēta uz Rīgas Latviešu biedrības nama skatuves, pagājuši jau 115 gadi. Par godu šiem būtiskajiem svētkiem koncertzālē „GORS” šī gada 19. jūnijā būs iespēja apmeklēt īpašu lugas iestudējumu.

Mīlestības līkločus, palaidnības un amizantus brīžus no Silmaču sētas dzīves izspēlēs izcilu aktieru ansamblis no teju visiem profesionālajiem Latvijas teātriem. Sižetu iedzīvinās Valmieras, Dailes, Liepājas un Nacionālā teātra aktieri. Kā arī mūziķi, kas iejutīsies jaunākās paaudzes tēlos. Par tradīcijas ievērošanu, lugas iestudējumu un Ābrama lomas izspēli, rūpēsies vecmeistars Zigurds Neimanis.

Laiks iet, bet vērtības paliek! Arī „Skroderdienu” stāsts nenoveco un kļuvis par neatņemamu svētku sastāvdaļu, ko baudīt kopā ar ģimeni. Lugas sižets reti kuram ir svešs, tā pievilcība un spēks balstās Blaumaņa kā autora spējā caur vieglu formu paust latviešu nacionālās identitātes īpatnības, raksturus un pasaules uztveri.

Silmaču saimi atveidos:
Antonija - Elīna Vāne
Aleksis - Edgars Pujāts
Dūdars - Ģirts Ķesteris
Elīna - Ieva Puķe
Pindacīša - Regīna Devīte
Pindaks - Gints Grāvelis
Joske - Imants Strads
Zāra - Dārta Daneviča
Ābrams - Zigurds Neimanis
Tomuļmāte - Inese Ramute
Bebene - Inta Tirole
Rūdis - Kārlis Neimanis
Ieviņa - Ieva Sutugova
Kārlēns - Nikolajs Puzikovs

Izrādi ar latviešu tautu dejām bagātinās tautu deju kolektīvs „AUDA”.  Par Līgo svētku gaisotni palīdzēs rūpēties arī vietējie amatierkolektīvi, kas priecēs gan ar dejām, gan dziesmām.

Teātra kritiķe Zane Radzobe pagājušajā vasarā portālā “Satori.lv” rakstīja: “”Skroderdienas Silmačos” bija Blaumaņa trešā komēdija. To pirmo reizi uzveda 1902. gadā, un kritika to burtiski iznīcināja. Visslavenākais piemērs, protams, ir Jānis Asars, kurš recenzijā lugu ne tikai nosauc par sapelējušām drupačām (salīdzinot ar Blaumaņa iepriekšējiem darbiem), kas piemērotas tikai krogiem, bet arī pareģo, ka “Skroderdienas” ir Blaumaņa kapu zvans, kas vēsta – viņš neko būtisku vairs nespētu uzrakstīt, pat ja pūlētos. (..) Pēc neveiksmīgās “Skroderdienu” pasaules pirmizrādes Blaumanis pat jutās spiests aizstāvēt sevi publiski, presē skaidrojot, ka viņa mērķis ir bijis radīt vieglu izklaidējošu gabalu, neko vairāk, bet publiku šis arguments neaizkustināja. Īstenībā lugas statuss mainījās no tās neatkarīgu apstākļu dēļ – pēc tam, kad 1908. gadā Blaumanis Somijā plašākai publikai negaidīti mira, sekojošie piemiņas pasākumi viņu ātri padarīja (protams, pelnīti!) par klasiķi. Bet klasiķiem, kā zināms, nozīmīgi ir arī viņu maznozīmīgie darbi.” (Zane Radzobe. “Skroderdienas Silmačos” – izklaide, ideoloģija un rituāls”. Satori.lv; 2016.gada 22.jūnijs)

Tiesa, iznīcinošās kritikas šai izrādei nekaitēja – kā liecina Eduarda Smiļģa Teātra muzejā pieejamie materiāli, sākot ar 1908.gadu, “Skroderdienas Silmačos” iestudētas regulāri: 30.gados Liepājas, Jelgavas un Dailes teātrī, sākot ar 1955.gadu – Andreja Upīša Akadēmiskajā drāmas (tagad – Latvijas Nacionālajā teātrī), Krievu Drāmas teātrī, Ruses (Bulgārija) teātrī, Jaunatnes teātrī (divreiz) un pat Jaunajā Rīgas teātrī… Un arī kritika kļuva labvēlīgāka: pašos padomju “ziedu laikos” – 1955.gadā – Jurijs Jurovskis laikrakstā “Sovetskaja kuļtura” (Padomju kultūra – krievu val.) raksta: “Rūdolfa Blaumaņa komēdija dramaturģiskās kompozīcijas ziņā ir spīdoša. Te nav neviena “ieroča”, kas īstajā laikā neizšautu. Ak, kā dažiem latviešu mūsdienu dramaturgiem vajadzētu šādā meistarībā pamācīties.” Savukārt leģendārā aktrise Berta Rūmniece, kura aktrises gaida uzsāka Rīgas Latviešu teātrī, ilgus gadus “Skroderdienās Silmačos” spēlēja tieši Pindacīšu, un 1941.gadā kādā intervijā atzina, ka šī loma viņai “iegājusi asinīs”: “Labi atceros lugas autoru Blaumani, kas pastāvīgi bija jautrs un smaidīgs, kādēļ arī viņa lugām piemīt jautrs, priecīgs saturs,” aktrise atceras.

Biļetes uz izrādi var iegādāties “Biļešu Paradīzes” kasēs un internetā.
Izrādes veidotāji atgādina, ka ierobežotā vietu skaita dēļ biļetes vajadzētu iegādāties laikus, neatliekot uz pēdējo brīdi! Tuvojoties pasākumiem, biļešu cenas var mainīties.

Senioriem biļetes ar 10 % atlaidi.

19. Jūn 2017 19:00, pirmdiena

Biļetes cena
12,00 €15,00 €18,00 €20,00 €

Pasākuma datums un laiks

Paredzamais ilgums2 h
Norises vietaLielā zāle
OrganizētājsVolume, SIA

Bērniem līdz 7 gadu vecumam (neieskaitot), kas neaizņem atsevišķu sēdvietu, biļetes nav jāiegādājas.