ORGANismi 2017

Trešais Starptautisko ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”, kura mākslinieciskā vadītāja ir pasaulē pazīstamā mūziķe, vienas no pasaulē ievērojamākajām koncertvietām, jaunās Hamburgas Elbas filharmonijas Goda ērģelniece Iveta Apkalna, notiks Latgales vēstniecībā GORS no 25. līdz 29. oktobrim. Festivālu rīko Latgales vēstniecība GORS un šogad tajā izskanēs trīs unikālas programmas, kuras festivālam veido ērģelniece Iveta Apkalna, mūziķis Renārs Kaupers un ungāru ērģeļu improvizators Lāslo Fassangs.
 
Šī gada festivāla trīs unikālas koncertprogrammas ļaus turpināt atklāt ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādās iespējas. Trešā festivāla ideju caurvij skaitlis trīs, kas apvieno iepriekšējos viens un divi – dzīvi un pieredzi, rosina darbību, tāpat vairumā reliģiju ir Svētās Trīsvienības simbols. Trīs ir virzība no mazā uz lielo – arī festivāls nu kļuvis par neatņemamu rudens mūzikas notikumu sastāvdaļu Rēzeknē.
 
Trešā Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla “ORGANismi” programma:
 
 
Trešdiena, 25. oktobris 18.00 un 20.00 (papildkoncerts)
Iveta Apkalna, Renārs Kaupers un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkņi aicina uz festivāla atklāšanas koncertu “Viens prāts ar otru”. Iepriekšējos festivālos Ivetas Apkalnas un bērnu sadarbībā tapuši īpaši uzvedumi “Saule. Bērni. Rainis” un “Ja es būtu”. Šajā gadā tieši festivālam top muzikāls uzvedums ar Renāra Kaupera dziesmām, kuras jaunos aranžējumos izpildīs pats autors, J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas bērni un jaunieši, instrumentālā grupa Eināra Lipska vadībā. Muzikālā uzveduma intriga – vai ērģeles var atskaņot arī Renāra Kaupera dziesmas?  
 
 
Ceturtdiena, 26. oktobris 18.00
Iedvesmojoties no digitālo ērģeļu būtības, pērngad festivālā “ORGANismi” bērni varēja atklāt elektrības dažādo dabu, bet šogad, turpinot sadarboties ar zinātnisko teātri “Laboratorium.LV”, varēs mēģināt atklāt skaņas noslēpumus – kā tā rodas un kādas ir metodes skaņas radīšanai.
 
 
Piektdiena, 27. oktobris 19.00
Ērģelnieces Iveta Apkalnas, kuras vārds šogad pasaulē vēl vairāk izskanējis pateicoties jaunatklātajai Hamburgas Elbas filharmonijai, soloprogramma festivālam tapusi, domājot par un ap Johanu Sebastiānu Bahu, "Svēto Trīsvienību" mūzikā, viņa nemirstīgo muzikālo mantojumu un ietekmi gadsimtu garumā. Trīs īsās koncerta daļās skanēs seši J. S. Baha "Šīblera korāļi" un komponista skaņdarbi trīsdaļu metrā  baroka ērģeļmūzikas zelta virsotne "Pasakalja" do minorā un "Čakona" no partitas vijolei solo re minorā pārlikumā ērģelēm. Lai atainotu senās un cēlās dejas pasakaljas pārtapšanu 20. gs. skatuves mūzikas valodā, izskanēs Dmitrija Šostakoviča traģikas pilnā Pasakalja no operas “Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta", kas ir vienīgais komponista oriģināldarbs ērģelēm. Programmu noslēgs romantiķa Ferenca Lista veltījums J. S. Baham – virtuozā un majestātiskā Fantāzija un Fūga par BACH tēmu.
 
Piektdiena, 27. oktobris 18.00
Pirms koncerta muzikoloģe un Latvijas Radio 3 “Klasika” redaktore Ilze Medne ikvienu Ivetas Apkalnas solokoncerta apmeklētāju iepazīstinās ar koncertā skanošo darbu autoriem, skaņdarbu tapšanas vēsturi, muzikālo uzbūvi un atskaņojuma tradīcijām.
 
 
 
Svētdiena, 29. oktobris 17.00
Lāslo Fassangs (László Fassang) ir viens no daudzpusīgākajiem savas paaudzes ērģelniekiem. Ar izcilību absolvējis Lista Mūzikas akadēmiju un Parīzes Konservatoriju. 2002. gadā prestižākajā ērģelnieku konkursā Kalgari (Kanāda) saņēmis zelta medaļu improvizācijas kategorijā, bet 2004. gada Chartres konkursā Francijā Grand Prix un skatītāju balvu. Šobrīd paralēli pedagoģiskai darbībai, viņš regulāri piedalās starptautisko ērģelnieku konkursu žūrijā, uzstājas Eiropā, Ziemeļamerikā, Tālajos Austrumos, viņš  ir ērģeļmūzikas koncertu “Palace of Arts” (Budapešta) mākslinieciskais vadītājs un improvizācijas pasniedzējs Parīzes konservatorijā. Bet ar 1934. gadā izgudrotajām “Hammond” ērģelēm, kas apvieno ērģeļu un klavieru iespējas, mūziķis pirmo reizi satikās tieši 2002. gadā Kanādā un nu atzīst, ka “Hammond” ērģeles ir viņa izaicinājums un iedvesmas avots. Improvizatora koncerta programmā – improvizācijas un skaņu celiņi dažādu valstu un gadu desmitu melnbaltajām kinofilmām.
 
Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi” Rēzeknē pirmo reizi izskanēja 2015. gada oktobrī, divu gadu laikā parādot ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas. Pirmajā festivālā notika Ivetas Apkalnas un kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” saspēle, vācu ērģeļu improvizators Ansgara Valenhorsta un laikmetīgās dejas dejotāji horeogrāfes Lilijas Liporas vadībā veidoja gaismu un ēnu uzvedumu, bet Raiņa gada iedvesmots tapa teatrāls uzvedums “Saule. Bērni. Rainis”. 2016. gadā festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna ļāvās ērģeļu un klavieru duetam ar pianistu Juri Žvikovu, bet pie ērģelēm četrrocīgi izskanēja Francijas ērģelnieku Nadži Hakima un Marijas-Bernadetes Djuforse pāra saspēle. Tāpat, iedvesmojoties no itāļu rakstnieka Džanni Rodāri pasakām, tika radīts muzikāls uzvedums “Ja es būtu”.
 
Festivāla dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu Johannus Eclessia iegāde 2014. gadā. Šī koncertinstrumenta atrašanās vieta Latgales vēstniecībā GORS paver plašas iespējas ne vien visdažādāko žanru un sastāvu mūzikas atskaņojumam, bet arī eksperimentiem, jaunu sadarbības formu un skanējuma meklējumiem. Līdzīgi kā organismi, ērģeles ir sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas maiņa. Spēlējoties ar vārdiem organ (grieķu val. ērģeles) un organismi, festivāla rīkotāji atklāj vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu, stilu saspēles iespējas. Starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla norisi atbalsta Rēzeknes pilsētas dome un Valsts kultūrkapitāla fonds projektā “Daudzpusīgas profesionālās mākslas pieejamība Latgales vēstniecībā GORS”.
 
Biļetes uz festivāla koncertiem sarūpējamas Latgales vēstniecības GORS un “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā. Biļešu cena no 5,00 līdz 15,00 €, GORS Kultūras vēstnieku programmas dalībniekiem 30% atlaide.