Koncertuzvedums MARIJA STJUARTE

2017. gada janvārī pirmoreiz Latvijā izskanēs 130 gadus par zudušu uzskatītās itāļu komponista Gaetāno Doniceti operas "Marija Stjuarte" oriģinālversijas koncertuzvedums. Titullomā redzēsim pasaulslaveno latviešu soprānu Marinu Rebeku un citu izcilu solistu ansambli.

Atzītā bel canto stila meistara Gaetāno Doniceti opera "Marija Stjuarte", kuras pamatā pa daļai vēsturiski fakti, pa daļai fikcija, atklāj Skotijas karalienes Marijas Stjuartes un viņas māsīcas, Anglijas karalienes Elizabetes cīņu par Anglijas troni. Šajā stāstā netrūkst nedz mīlestības un greizsirdības, nedz intrigu un traģiskas kulminācijas. "Marijas Stjuartes" skatuves ceļš bijis tikpat traģisks, cik tās librets - pēc ģenerālmēģinājuma 1834. gadā Neapolē tā aizliegta, jo vietējais valdnieks bijis sašutis par  Doniceti drosmi atainot karaliskas personas visā to cilvēcisko emociju paletē un gradācijās, turklāt viņa dzīvesbiedre bijusi tieša Marijas Stjuartes pēctece. Operas cenzēta versija pirmizrādīta nākamajā gadā Milānas La Scala, bet, komponistam esot nemierā ar cenzūras žņaugiem un aristokrātu tuvredzību, pamazām nogrimusi aizmirstībā. Pēc vairāk nekā 130 gadiem "Marijas Stjuartes" sākotnējā versija atrasta kādā Stokholmas arhīvā Zviedrijā, un kopš tā laika opera piedzīvo strauju popularitātes augšupeju Eiropā un citviet pasaulē. Latvijas pirmatskaņojumā būs iespēja baudīt komponista iecerēto "Marijas Stjuartes" oriģinālversiju.

Koncertuzvedumā titullomu, Skotijas karalieni Mariju Stjuarti atveidos starptautiski pazīstamā latviešu operdziedātāja, virtuozā un valdzinošā Marina Rebeka (soprāns). Marina atzīst, ka Marijas Stjuartes loma ir liels izaicinājums, tā ir vokāli ļoti sarežģīta, tomēr māksliniece sen ilgojusies to nodziedāt un no grūtībām nebaidoties, turklāt viņas balss ir īpaši piemērotā formā Doniceti mūzikas atskaņojumam. Marina Rebeka 2017. gada martā Marijas Stjuartes lomu atveidos arī jaunā iestudējumā prestižajā Romas operteātrī.

Kopā ar Marinu Rebeku uzstāsies īpaši izmeklēts skatuves partneru ansamblis: Anglijas karalienes Elizabetes lomu dziedās Krievijā dzimusī un Vācijā dzīvojošā uzlecošā zvaigzne Katja Levina (soprāns), Lesteras grāfa Roberta lomā – vairākkārtējs Grammy balvas ieguvējs, turku tenors Bīlents Bezdīzs, kuru Latvijas publika jau dzirdējusi Edgardo lomā Doniceti operā Lucia di Lammermoor Rīgas opernamā. Šrūsberijas grāfu Džordžu Talbotu gaidāmajos koncertos dziedās pieprasītais 18. un 19. gadsimta opermūzikas interprets, itāļu basbaritons Džanluka Margeri, kurš Latvijā viesosies pirmoreiz. Arī koncertiestudējuma muzikālais vadītājs, amerikāņu diriģents Džons Fiore Latvijā koncertēs pirmo reizi, viņa talantu iepriekšējā sezonā ar sajūsmu novērtējuši Ženēvas, Cīrihes un Drēzdenes opernamu apmeklētāji. Operas koncertuzvedumā piedalīsies no labāko Latvijas orķestru mūziķiem veidotais Festivāla simfoniskais orķestris un Valsts akadēmiskais koris "Latvija".

Marina Rebeka dzimusi Rīgā. Muzikālo izglītību guvusi mūzikas skolā "Rīdze", turpinājusi Jāzepa Mediņa Mūzikas vidusskolā, bet 2007.gadā absolvējusi Romas Sv.Cecīlijas Konservatoriju, tobrīd jau būdama vairāku starptautisku konkursu laureāte. Viņa apmeklējusi arī Mocarteuma Universitātes Vasaras akadēmiju Zalcburgā, kur mācījusies pie Greisas Bambrijas, kā arī Rosīni Akadēmiju Pezaro Alberto Dzedas vadībā.

2007. gadā Marina Rebeka kļuvusi par Rosīni festivāla atklājumu Rosīni Akadēmijas iestudējumā "Ceļojums uz Reimsu", bet tā paša gada rudenī uzvarējusi prestižajā konkursā Neue Stimmen (Jaunās balsis) Vācijā. Ar lieliem panākumiem viņa dziedājusi Violetas lomu Džuzepes Verdi operā "Traviata" Vīnes Tautas operā, Erfurtes Teātrī un Latvijas Nacionālajā operā Rīgas operas festivāla ietvaros. Viņas balsi un skatuves pievilcību novērtējusi arī Berlīnes Komiskās operas publika, vērojot dziedātājas sniegumu Agilejas lomā G. F. Hendeļa operas "Tēzejs" iestudējumā, un Altenbergas, Ķelnes un Liverpūles klausītāji, novērtējot viņas uzstāšanos Bendžamina Britena "Kara rekviēmā" kopā ar Karalisko Liverpūles Filharmonisko orķestri. 

Marinas Rebekas repertuārā ir arī Annas loma Džakomo Rosīni operā "Mehmeds II" Rosīni Operas festivālā Pezaro un viesizrādēs Japānā, Violeta Vīnes Tautas operā un Somijas Nacionālajā operā, Elektra Volfganga Amadeja Mocarta operā "Idomenejs" Nansī Operā, kā arī Adīna Gaetāno Doniceti operas "Mīlas dzēriens" iestudējumā Latvijas Nacionālajā operā 2009. gada februārī. 

Pēc veiksmīgas debijas Milānas operteātrī La Scala Marina Rebeka iestudējusi Elektras lomu Volfganga Amadeja Mocarta operā "Idomenejs" Nansī teātrī Francijā diriģenta Kirila Karabica vadībā. 2009. gada augustā notika viņas izcilā debija Zalcburgas festivālā ar Anaisas lomu Džakomo Rosīni operā "Mozus un faraons" diriģenta Rikardo Muti vadībā. 2009./2010. gada sezonā Marina Rebeka dziedāja arī Grāfieni de Folvilu Džakomo Rosīni operā "Ceļojums uz Reimsu" Romas operā, Violetu Hamburgas Valsts operā un Helsinku operteātrī, Mikaēlu Žorža Bizē operā "Karmena" Bādenbādenes festivālā Vācijā un Valensijas operā ar Zubīnu Metu pie diriģenta pults, kā arī debitēja Berlīnes Vācu operā. 2010. gadā Marina Rebeka ar lieliskiem panākumiem debitēja titullomā Džuzepes Verdi operā "Traviata" Koventgārdena operā. 

2011./2012. gada sezonā notika Marinas Rebekas debija Ņujorkas Metropoles operā, kur viņa ar lieliem panākumiem izpildīja Donnas Annas lomu Mocarta operā „Dons Žuans" ar Džeimsu Levinu pie diriģenta pults. Donnas Annas lomā dziedātāja iejutīsies arī Berlīnes Vācu operā, Cīrihes operā, Vīnes Valsts operā un Čikāgas Liriskajā operā.

Biļetes uz koncertu sarūpējamas Latgales vēstniecības GORS un “Biļešu Paradīze” kasēs. Biļešu cena 10,00–35,00 €.