Kultūras notikumi decembrī

Decembri Latgales vēstniecībā GORS iesāksim ar meistara Jāņa Streiča personālizstādi “Ainavas”. Gada pēdējā mēnesī sagaidīsim talantīgo akardeonisti Kseniju Sidorovu kopā ar starptautisku mūziķu apvienību koncertprogrammā “Carmen”. Decembra vidū savu 75 gadu jubilejas noslēguma koncertu svinēs Valsts Akadēmiskais koris „Latvija” ar koncertu “Svinam GORĀ!”. Pašos Ziemassvētkos piedzīvosim latgaliski sirsnīgu satikšanos ar Igauņu ģimeni koncertā “Atīdami Zīmyssvātki”, taču gadu noslēgsim ar maestro Raimonda Paula un Latvijas Radio bigbenda svētku koncertprogrammu, kurai pievienosies arī Harijs Bašs, Dināra Rudāne un Kristīne Prauliņa.
 
„The Sound Poets” akustiskais koncerts „Joprojām”
Sestdiena, 2. decembris 18.00, Lielā zāle 12,00–18,00 €
Latviešu grupa "The Sound Poets” turpina akustisko koncertu sērijai "Joprojām”, piedāvājot dziesmas no visiem grupas 
albumiem īpaši aranžētās, akustiskās versijās. „Esam priecīgi atkal doties ceļā pie saviem klausītajiem visā Latvijā. Priecīgi, jo atkal satiksimies ar viņiem tik ļoti tuvā un personiskā gaisotnē, lai dalītos mūsu muzikālajos stāstos. Priecīgi, jo atmiņās vēl spilgti saglabājušies emocionālie mirkļi no „Joprojām” pavasara koncertu sērijas, kurā klausītāji mūs lutināja ar savām emocijām, gavilēm, ovācijām, kādai klusai asarai vai vienkārši patiesiem klusuma brīžiem pēc dziesmas pēdējā akorda, lai vēl mirkli uzkavētos tajā īpašajā sajūtā, ko visi kopā spējām uzburt,” stāsta grupas solists Jānis Aišpurs.
 
Sestdiena, 9. decembris 12.00, Lielā zāle 8,00–12,00 €
Elektriskā ģimene, reizē bīstama un mīļa, solās Brīnumskapī iedegt neskaitāmas Ziemassvētku gaismiņas. Un Brīnumskapis jau nepaliks parādā. Tam jaunas dziesmas par ģimeni, kura ir tik cieši saistīta, ka nespēj dzīvot viens bez otra. Koncertizrādes laikā Brīnumskapja varoņi caur dziesmām stāstīs un mācīs par neredzamo elektrību un tās labajiem darbiem, drošas "elektro-draudzības" pamatiem, kā arī iepazīstinās ar citiem neredzamajiem draugiem, kuri ikdienā mīt mums visapkārt. Bērni iepazīs Neredzamo Elektrību, kura dzīvo vados un kuru nevar ne ieraudzīt, ne sataustīt.
 
Sestdiena, 9.decembris 16.00, Mazā zāle 3,50 €, GORS
Šoruden pirmizrādi Rīgā piedzīvojusī Žanetes Skarules veidotā dokumentā filma "Lidojošo mūku templis" ir ilgus gadus tapis dokumentāls projekts, kura centrā – ambiciozs objekts Ķīnas svētā Songšanas kalna pakajē. To realizē latviešu arhitekts Austris Mailītis un ķīniešu kalnrūpnieks Cjuaņcji Džu. Kultūras atšķiras, pieņēmumi un konvencijas ir jāpārvērtē, personiskās ambīcijas ir kā monētas divas puses. Ķīnietis, kurš vēlas atklāt Rietumus, latvietis, kurā mīt milzīga cieņa pret Austrumu filozofiju, un sapnis par lidojošiem Šaoliņas mūkiem pasaules pirmajā būvē, kas paredzēta, iespējams, centrālajai cilvēciskajai ambīcijai – levitēt. Filma tapusi Vides Filmu Studijas paspārnē, producents – Uldis Cekulis. Filmas oriģinālmūziku komponējis Voldemārs Johansons, kura radītā mūzika filmai "Pēdējā tempļa hronikas" tika nominēta balvai "Lielais Kristaps". Savukārt filmā redzamais objekts šogad saņēmis Latvijas Arhitektūras gada balvu. Pirms seansa paredzēta tikšanās ar radošo grupu un filmas galveno varoni Austri Mailīti.
 
Svētdiena, 10. decembris 16.00, Lielā zāle 5,00–15,00 €
Akustiskajā ziemas koncertprogrammā izskanēs sirsnīga un Ziemassvētku gaidīšanas noskaņu pilna koncertprogramma "Es piederu Tev – Tu man". Muzikālais materiāls ir akustisks (klavieres, ģitāra, flauta, perkusijas un balsis) ar daudzpusīgu koncertprogrammu - sākot no akadēmiskās klasikas līdz pat mūsdienu popmūzikai. Izpildītāju sastāvā Normunds Zušs, Ingars Puncuļs, Ingrīda Balode, Ieva Grēvele, Vadims Miļeščenkovs un Vitolds Gorņevs.
 
Otrdiena, 12.decembris 18.00, Lielā zāle 7,00 €, GORS
Svētku izrādē gaidāmi brīnumaini krievu tautas pasaku varoņu piedzīvojumi. Ivanuška satiek Zmeju Goriniču, Babu Jagu, Sarkano Cepurīti un citus pasaku tēlus, taču, iemīloties cara meitā, viņš pārvar visus šķēršļus. Izrādē skatītājus priecēs arī muzikālā daļa ar Gladkova, Dunajevska un Zacepina mūziku.
 
Piektdiena, 15. decembris 18.00, Lielā zāle 18,00–25,00 €, GORS
Izcilā akordeoniste Ksenija Sidorova kopā ar starptautisku mūziķu apvienību – kontrabasistu Roberto Kohu, pianistu Klaudio Konstantīni, vijolnieku Alehandro Logersio, ģitāristu Rentko Dirksu un sitaminstrumentālistu Itamaru Doari – atskaņos slavenākās ārijas no Žorža Bizē operas „Karmena", kā arī Astora Pjacollas, Ernesto Lekuonas skaņdarbus un Latīņamerikas tradicionālo mūziku. Ksenija Sidorova kļuvusi par sava instrumenta vēstnesi pasaulē, pārkāpjot žanru robežas un ar savu meistarību un personības šarmu uzrunājot klausītājus visā pasaulē.
 
Sestdiena, 16. decembris 16.30, Mākslas galerija, bezmaksas, GORS
No 8. decembra līdz 6. janvārim Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā būs skatāma kinorežisora un mākslinieka Jāņa Streiča ainavu personālizstāde. Izstādē meistars rādīs kā savas jaunākās, vasarā un rudens pusē Lietuvā un Preiļu pusē tapušās ainavas, tā arī iepriekšējo gadu darbus. Jau ilgus gadus Jānis Streičs regulāri glezno, piedalās izstādēs un plenēros un ir sarīkojis  jau  vairāk kā 30 personālizstādes gan Latvijas pilsētās un novadu centros, gan Lietuvā.
 
Sestdiena, 16. decembris 18.00, Lielā zāle 7,00–15,00 €, GORS
Šis gads ir Valsts Akadēmiskā kora „Latvija” jubilejas gads, kura noslēgumā savu 75 gadu dzimšanas dienu koris ir nolēmis nosvinēt Latgales vēstniecībā GORS. Svētku koncerta programmā: I daļa – komponista Ērika Ešenvalda skaņdarbi; II daļa – Jēkaba Jančevska lieldarbs „No letu zemes”. Piedalās: VAK „Latvija”, diriģents Māris Sirmais, aktrise Zane Jančevska, stīgu grupa un tautas muzikanti. Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” – viena no staltākajām Latvijas kultūras bākām, kuras muzikālos starus ar silto, instrumentāli niansēto, perfekto vokālo meistarību un īpašo Latvijas koru skaņu pasaule uzlūko par brīnumu – ne velti Baltijas lielāko profesionālo kori regulāri savās koncertprogrammās vēlas redzēt pasaules izcilākie diriģenti un orķestri.
 
Pirmdiena, 18. decembris 18.00, Lielā zāle 11,00–20,00 €
Fiksiki atgriežas uz skatuves ar jauniem piedzīvojumiem, šoreiz Jaungada izrādē. Tā kā Jaunais gads ir ģimenes svētki, Simka, Noliks un kompānija skatītājus satiks kopā ar saviem vecākiem un pirmo reizi ar viņiem kopā uz skatuves būs Papus un Masja. Izrāde krievu valodā.
 
Piektdiena, 22. decembris 18.00, Lielā zāle 6,00–12,00 €, GORS
Šogad “Valmieras kinostudijas” radošais kolektīvs ir sarūpējis krāšņu svētku pasaku visai ģimenei – “Grinča Ziemassvētki”. Tā ir sirsnīga muzikāla pasaka divās daļās, kurā netrūks arī jautrības un Ziemassvētku noskaņas. Izrādē nejaukais Ginčs, kurš ienīst Ziemassvētkus ar mazās meitenītes Sindijas palīdzību atgūs ticību labajam, cilvēkiem un arī Ziemassvētkiem. Izrādes režisors – Imants Strads, galvenajā lomā Māris Bezmers.
 
Pirmdiena, 25. decembris 17.00, Lielā zāle 7,00–15,00 €, GORS
Pašos Ziemassvētkos aicinām uz latgaliski sirsnīgu satikšanos ar Igauņu ģimeni no Gaigalavas koncertā “Atīdami Zīmyssvātki”. Ar Igauņu ģimeni Latgales vēstniecības GORS apmeklētāji tikās 2016. gada Lieldienās, kad kopīgā dziesmu priekā Rēzeknē izdevās ļoti sirsnīgs, bet reizē lustīgs un īsti latgalisks koncerts. Šogad ģimene un tās draugi sarūpējuši šādu satikšanos citā nozīmīgā gada laikā – Ziemassvētkos. Svētku koncertā skanēs Ziemassvētku dziesmas, latviešu un latgaliešu tautasdziesmu apdares, kā arī ziņģes.
Koncertā “Atīdami Zīmyssvātki” līdzās Igauņu ģimenei uzstāsies arī grupa „Arcandela“, kurā darbojas Igauņu vecākā meita Liena. Grupu veido sešas dažādu mūzikas jomu pārstāvošas personības ar daudzveidīgu profesionālās mūzikas bagāžu. Dziedošo Igauņu ģimeni plašāk Latvijā iepazina pēc LNT šova “Dziedošās ģimenes”. Igauņu ģimenes kapelā darbojas pieci divu paaudžu muzikanti: Rasma un Gunārs Igauņi, kā arī viņu meitas Laima, Marta un Liene.
 
Trešdiena, 27. decembris 19.00, Lielā zāle 15,00–25,00 €
TV3 Jaungada šovs būs veltīts leģendārajam TV raidījumam “Savādi gan!”. Tā būs lieliska iespēja vienuviet satikt visus kādreizējos raidījuma veidotājus un kopā pasmieties par šīs dienas aktualitātēm. Kā saka Zuarguss (Viesturs Dūle), šova režisors: „Savulaik, kad veidojām raidījumu „Savādi gan!”, dominēja uzskats, ka latvieši nav asprātīgi, taču pēc saviem paziņām pavisam droši varēju spriest, ka – un vēl kā! – latvieši ir gan asprātīgi. Toreiz tautas asprātību visnotaļ veiksmīgi mēģinājām dabūt televīzijā, un dabūjām arī.” Koncerta daļu ar Latvijā populārāko mākslinieku piedalīšanos vadīs Jānis Skutelis.
 
Ceturtdiena, 28. decembris 19.00, Lielā zāle 7,00–20,00 €
Šogad mūzikas projektā „Tev tuvumā" apvienosies Artūrs Skrastiņš, Aija Andrejeva, Marts Kristiāns Kalniņš, „Putnu Balle”. Projekts „Tev tuvumā" izpildīs Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Aivara Hermaņa, Jāņa Lūsēna, Valta Pūces, Ulda Marhilēviča, Igo, Aigara Voitišķa un citu latviešu komponistu skaistākās Ziemassvētku dziesmas.
Kā pārsteigums būs speciāli šim projektam radītas dziesmas un to pirmatskaņojumi.
 
Piektdiena, 29. decembris 18.00, Lielā zāle 10,00–17,00 €, GORS
Raimonda Paula un Latvijas Radio bigbenda svētku koncertprogramma. Līdzās Maestro uz otra koncertflīģeļa skaņdarbus izspēlēs Harijs Bašs, bet Raimonda Paula vecās un jaunās dziesmas izdziedās latviešu dziedātājas Dināra Rudāne un Kristīne Prauliņa.